Historie jedné požární nádrže
Tak takhle nějak to tenkrát všechno začalo ....
www.citov.cz/spolky-sdruzeni/sbor-dobrovolnych-hasicu-damineves2/historie-sdh/
Náš rybník
O našem obecním rybníku - požární nádrži jsem psal už kdysi dávno - tady je pro osvěžení paměti odkaz: www.mrk.cz/clanek.php3
Od dob začátků a malin nezralých došlo k významnému posunu. Jednak už proběhlo 11 ročníků "Dětského rybolovu" - a to převážně s nadprůměrným úspěchem - a jednak se konečně podařilo vybojovat oficiální status pro uvedenou vodu. A byl to boj vskutku tuhý.
Pro návesní rybníčky, požární nádrže a "nebesáčky" jaksi v naší legislativě neexistuje opora. Zákon O vodách řeší vodu jako médium, maximálně zmiňuje vodní toky, nádrže a velké plochy. Zákon O rybářství se zabývá výkonem rybářského práva, rybníkářstvím, reviry. Jedinou zmínku jsem našel v zákoně O požární ochraně - a to více méně jen ve smyslu povinnosti majitele udržovat zdroj vody pro požární zásah. Našim zákonodárcům jaksi unikla skutečnost že i ve vodách nesplňujících parametry revíru vesele kypí a bují vodní život - a že udržovat kupříkladu návesní rybník v čistém stavu bez rybí obsádky jaksi nelze. Kdo by stál o komáří líheň a páchnoucí vodu. Jenže drtivá většina českých vesnic by bez "návesáčku" nebyla tak nějak kompletní. Takže bylo nutné najít východisko - sice v rámci zákona, ale zároveň schůdné pro všechny zůčastněné. Jako naivní a zákonadbalý občan - a zastupitel - jsem vytvořil návrh obecní vyhlášky na téma rybník. Rada zastupitelstva znění schválila - a návrh byl postoupen ke schválení MV ČR. Mno - když to zkrátím - po dlohém čase přišel návrh zpět s tím, že vyhláška je nadbytečná, protože vlastně všechno řeší zákony. Dotyčná úřednice předpokládám naprosto nechápala co je předmětem onoho dokumentu. Naše starostka se bála nejhoršího - a ještě než mi odpověď předala dala mi ochutnat důkladnou porci domácí hruškovice, takže do Prahy jsem nejel. Po zralé úvaze jsme se pokusili mírně přepracovanou verzi prosadit formou Nařízení rady OÚ. To pro změnuneschválil kraj - údajně z důvodu malé důležitosti.Sám jsem netušil kolik znám krásných a zvukomalebných nadávek. Předpokládám že příslušným dámám zvonilo alespoň týden v uších tak že braly každou chvíli telefon. No - pvztek přešel - a vyrazili jsme se starostkou za právníkem. A výsledek se dostavil - právník se podrbal za všema ušima - a navrhl nájemní vztah. A bylo to v kabele. Rybník dostali do nájmu Dobrovolní hasiči , což jsou čirou náhodou většinou i rybáři. Na tomhle základě fungujeme už pár let, a řekl bych že ku prospěchu všech - i té vody.
Takhle vypadá dokument o nájmu : (kdybyste někdo něco podobného podnikal ... )
ŘÁD
POŽÁRNÍ NÁDRŽE DAMINĚVES
1
Status rybníka
- Obecní rybník v osadě Daminěves je majetkem obce Cítov, včetně přítoku v úseku od tělesa hráze a stavidla na meliorační strouze k ústí do rybníka a odtoku v úseku od přepadu po vsakovací jímku za autobusovou zastávkou.
- Rybník je požární nádrží, slouží jako zdroj vody pro požární zásah. Zároveň plní funkci retenční nádrže pro případ přívalové zátopy.
- Pro nádrž platí veškeré obecně platné zákony a vyhlášky o ochraně vod.
2
Správa rybníka
Rozhodnutím zastupitelstva obce je výše uvedená požární nádrž svěřena do nájmu Sboru dobrovolných hasičů Daminěves (dále jen „nájemce“) Povinnosti nájemce jsou následující:
- Zajišťuje doplňování vodního stavu tak, aby bylo umožněno využití nádrže jako zdroje pro požární zásah.
- Dbá na umožnění vjezdu požární techniky k vodě.
- Provádí menší opravy a údržbu hrází, přítokového i odtokového koryta.
- Neprodleně informuje orgány obce o větších závadách na hrázích, přítoku i odtoku a spolupracuje na jejich odstranění.
- V případě nedostatku povrchové vody provádí doplnění z náhradního zdroje.
- Dohlíží na čistotu a pořádek v okolí nádrže , přítoku i odtoku
- Provádí ochranu vodních organismů tak, aby nedocházelo k přemnožení hmyzu a k nadměrnému znečištění vody
- V zimním období zajišťuje udržování průduchů v ledu.
- Udržuje přiměřené zarybnění lokality
- Dohlíží na dodržování tohoto řádu a nedostatky řeší s orgány obce.
3
Rybolov
Na nádrži je povolen pouze sportovní rybolov, a to podle následujících pravidel:
- K rybolovu je nutné písemné povolení, které vydá nájemce nádrže .
- Povolení se vydává na dobu 1 kalendářního roku.
- Pro vydání povolení není právní nárok. Povolení bude vydáno osobám od 10ti do 15ti let věku po odpracování 5 hodin na údržbě rybníka, přítoku, odtoku nebo přilehlých ploch podle dispozic správce, případně po zaplacení poplatku 100,- Kč , osobám starším 15ti let po odpracování 10ti hodin nebo zaplacení poplatku 300,- Kč. Poplatek bude zanesen jako příjem do účetnictví správce.
- Rybolov smí být prováděn pouze podle platných zásad Českého rybářského svazu.
- Rybolov je povolen od 1.června do 30.října, od 8.00 do 21.00 hod.
- Správce je oprávněn vyhlásit zákaz rybolovu i během tohoto období.
- Lovící je oprávněn ponechat si ulovenou plevelnou rybu – karas, cejn, plotice, sumeček americký, ježdík, okoun, slunka.
- Ušlechtilou rybu je lovící povinen šetrně vrátit do vody , povolení k odběru ryby udělí ve zvláštních případech nájemce.
- Hrubé porušení zásad rybolovu je důvodem k odebrání povolení bez náhrady.
- Rybolov bez povolení mohou provozovat držitelé průkazu ZTP a děti do 10ti let v doprovodu osoby starší 18ti let.
- Rybolov bez povolení , případně odběr ušlechtilé ryby bez povolení bude považován za přestupek a řešen přestupkovou komisí, případně Policií ČR jako trestný čin.
- Jednorázové povolení rybolovu na přechodnou dobu bude vydáno nájemcem oproti splnění podmínek /odpracování resp. finanční úhrada/ – stanovených nájemcem.
- Nájemce je oprávněn povolit jednorázové vyjímky z povolených způsobů rybolovu.
- Nájemce stanoví pro každý rok upřesněné podmínky pro získání povolení k rybolovu.
4
Obecné využívání rybníka
Občané mohou využívat rybníka jako zdroje vody pro vlastní potřebu po souhlasu nájemce. Nájemce má právo nesouhlasit s odběrem, pokud stav vody nedosahuje potřebné výšky, případně pokud jsou omezeny zdroje vody. Vytváření hrází a zdrží na přítoku je možné pouze se souhlasem nájemce, musí být odstraněny ihned po ukončení odběru a nesmí jimi být porušen profil koryta.
Rybník a související vodoteče mohou být využívány k odvodu dešťové vody, ta nesmí být znečištěna. V žádném případě nesmí být rybník a vodoteče kontaminovány splaškovou vodou,
chemickými přípravky nebo ropnými produkty.
Jakékoliv úpravy hrází a souvisejících vodotečí – např. úpravy a zřizování mostků a propustků je možné pouze po schválení stavební komisí obecního úřadu.
Vodní drůbež smí být na rybník vypouštěna pouze v omezeném množství, počet kusů současně vypuštěných nesmí přesáhnout 15. Drůbež nesmí být na rybník umístěna celodenně, nesmí být během plavení krmena. Dále nesmí být drůbež na rybník vypouštěna v době výtěru ryb – upozornění zajistí správce, v době konání společenských akcí – rybářské a hasičské soutěže apod. a v období 1. července – 31. srpna.
Rozdělávání ohňů na hrázích je zakázáno, ve zvláštních případech může správce povolit vyjímku.
Koupání a bruslení je možné pouze na vlastní nebezpečí. V letním období není kvalita vody prověřována , v zimě je v ledu udržován průduch.
5
Sankce
Nedodržení výše uvedených zásad bude hodnoceno jako přestupek, bude řešeno přestupkovou komisí obecního úřadu a trestáno podle zákona o přestupcích pokutou do výše 4000,- Kč.
Ve zvláště závažných případech ohrožení požárního zdroje bude podle §78 odst. 1 písm. z
zákona 133/1985 Sb uložena pokuta ve výši až 25000,-Kč
6.
Platnost
Tento řád nabývá platnosti dnem podpisu a platí do odvolání. Případné změny musí být schváleny radou obce a nájemcem.
V Cítově dne:
Za obecní úřad Cítov: Za SDH Daminěves:
Povolenky vydáváme také - tisknme je s fotkou a děcka si připadají hodně důležitě. Za tu trochu práce to stojí. :-)
Corroboree - aneb potlach.
Pocítí- li původní Australané, Aborginiové zvaní, potřebu pobýt pospolu a probrat důležité i méně důležité novinky svolají corroboree. Pocítí-li podobnou potřebu skauti - uskuteční se jamboree ( tohle slovo vynalezl jistý Robert Baden-Powel , podnikavý to muž). My Češi se odebereme v obdobné situaci do hospody, alternativou je stín pod lípou či kaštanem na návsi.Národ trempský pořádá za účelem komunikace a pěstování sounáležitosti potlachy. Nám, moderním lidem, líným na krok ale vybaveným technikou nebývalou se naskýtá možnost pokeců virtuálních, nicméně také své účely plnících. Tedy kupředu - všichni kdož máte pořebu .
A stejně je u nás krásně ...
U našich vod je krásně - přes všechnu snahu lidí poničit přírodu najde se pořád spousta míst kde je moooc hezky.
Co si nekoupíme
Co si nekoupíme.
My lidé si o sobě rádi myslíme že jsme vrcholným dílem přírody, že jsme moudří, rozvážní i odvážní, že jsme předurčeni k vládě nad celou planetou. Přijde mi to hloupé. Jistě - máme relativně největší mozek, to ano. Ale umíme ho používat? Vždyť namnoze nejsme ani schopni definovat své životní cíle. Jak vlastně žijeme? Pachtíme se, stresujeme - a jaksi nám uniká smysl toho všeho. Měřítkem úspěšnosti člověka v moderní společnosti jsou peníze, nebo vlastně schopnost je hromadit. Chceme větší auta, luxusnější domy, větší televize, modernější výbavu, exotičtější jídla. A jsme za to ochotni platit neustálým stresem a shonem. Jsou to ale skutečné hodnoty? Domnívám se že nikoliv. Můžeme spát jen v jedné posteli, plnit jeden žaludek a svět pozorovat jen dvěma očima, nosit jedno oblečení a jedny boty. Ale máme k dispozici jedno obrovské bohatství - schopnost vnímat krásy kolem sebe. Žádné supermultivideo nenahradí nádheru podzimního lesa, zasněžených hor, tajemno tůní pod vrbami v letním žáru, ryzí život horského potoka, zdánlivou nehybnost a klid stulíkových tůní a ramen. Co je jakékoli maxiaudiotentononc proti hukotu větru nad rybníkem, ptačímu koncertu na jaře, šumu a ruchu nad rozkvetlým paloukem . Žádná cestovka nám nezajistí osamělé putování zapomenutými kouty kolem řek a potoků, chvíle klidu mezi skalami nebo pod košatou lípou daleko v polích. A jedna hodně důležitá hodnota není za peníze k mání - přátelství. I ti největší samotáři občas potřebují někoho blízkého, na koho se mohou obrátit ve chvílích těžkých a složitých. Kdosi kdysi napsal že není dobře býti člověku samotnému. Je to hodně pravdivé - lidský jedinec - jakkoli samotářsky se jeví, prožije situace, kdy přímo volá po někom blízkém. Tak jsme nastavení - a nedá se s tím nic dělat.